W co się lubią bawić dzieci?

Category: wychowanie 1 687 0

baby-1093759_1280Zabawa umożliwia dziecku rozwój i poznawanie otaczającego świata. Dzieci młodsze uwielbiają kolorować, rysować, malować, słuchać czytania bajek. Kiedy jest lato możemy wyjść na plac zabaw, zagrać w piłkę czy pojechać na wycieczkę rowerową. Każda pora roku jest odpowiednia, aby wybrać się na zwykły rodzinny spacer, co pozwoli dotlenić się i zacieśnić więzy rodzinne. Natomiast w co się bawić? To zależy od wieku dziecka i jego zainteresowań.

Zarówno małe i starsze dzieci uwielbiają zabawy ruchowe. Możemy je zorganizować wszędzie w domu i na dworze. Zabawy ruchowe są proste i atrakcyjne dla dzieci. Poprzez taką zabawę uczą się współpracy i zdrowej rywalizacji zespołowej oraz dostarczają wiele radości. Do zabaw ruchowych należy zabawa w „chowanego”, „chodzi lisek koło drogi”, „ciuciubabka”, „pająk i muchy” , „kółko graniaste”, „stary niedźwiedź mocno śpi”.To zabawy bardzo popularne, a każde dziecko może się bawić z rodzeństwem i rodzicami. Zabawy z piłką, w berka, w chowanego, kolorowanie czy gry planszowe to świetny pomysł na urozmaicenie różnych okazji i uroczystości rodzinnych. Wystarczą tylko chęci do zabawy, a każde dziecko z pewnością będzie zadowolone.

Zabawa z piłką

Do zabawy z piłką nie trzeba szczególnie zachęcać dzieci. Lubią bieganie za piłką, rzucanie i łapanie, kopanie piłki. Jeśli dzieci i rodziców jest więcej i mamy do tego celu miejsce można urządzić zawody sportowe. Gra w dwa ognie, w zbijaka, w piłkę nożną to popularne zabawy z piłką.

Zabawa w berka

To ulubiona dziecięca gra ruchowa i bardzo popularna. Odmianą tej zabawy jest berek kucany. Osoba uciekająca przed berkiem tylko w pozycji kucanej jest bezpieczna,więc nie może zostać berkiem. Inny rodzaj zwany „zamrożonym berek”. Osoba dotknięta przez berka staje w rozkroku nieruchomo, aż inny uczestnik przejdzie pod jej nogami i odmrozi ją. Jeśli berek zamrozi wszystkich uczestników to wygrywa.

Zabawa w chowanego

To chyba najprostsza i najbardziej ulubiona zabawa dla małych i dużych dzieci. Miejscem bywa najczęściej podwórko albo mieszkanie, gdy pora nie sprzyja. Na podwórku jednak jest więcej miejsc, w których można się ukryć, dlatego starsze dzieci najbardziej wybierają to miejsce. Ale mieszkanie będzie odpowiednie na zabawę w chowanego dla małych dzieci. Mogą wtedy schować się wszędzie np. w innym pokoju, za drzwiami, za zasłonami, za meblami, itp. Zabawa w chowanego ucieszy małe i starsze dzieci, wszystkie z pewnością będą dobrze się bawić.

Kolorowanie, rysowanie, malowanie

Kolorowanki to zabawa dla wszystkich dzieci. Są dostępne w sprzedaży gotowe tematyczne książeczki do kolorowania, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci. Ale też dzieci mogą korzystać z kolorowanek do druku lub online. Kolorowanki online mają tę zaletę, że można takie kolorowanki wielokrotnie malować na różne kolory. Dzieci uwielbiają też same rysować i malować farbami. Choć rysowanie jest mniej brudzące niż farby to pozwólmy dziecku na swobodę i pomysłowość.

Gry planszowe, klocki

Układanie klocków jest niekończącą się frajdą. Za każdym razem można stworzyć coś innego. Pomysłowość dzieci jest duża. Starsze dzieci zagrają w gry planszowe, warcaby, chińczyka, grzybobranie albo ułożą puzzle. Rodzice z pewnością też chętnie wezmą udział w tych zabawach.

Related Articles

Add Comment