Jak przebiega rozwój dziecka?

Category: wychowanie 72 0

Ludzie najszybciej i najefektywniej rozwijają się w pierwszych latach swojego życia. Właśnie dlatego tak ważny jest prawidłowy rozwój małego dziecka.

Rozwój dziecka najszybciej i najintensywniej odbywa się w początkowym okresie jego życia. Przez pierwsze kilka miesięcy życia dziecko najintensywniej rośnie i przybiera na wadze. Jest to bardzo ważne dla jego dalszego funkcjonowania. W tym czasie dziecko jest również najmniej odporne na szkodliwe czynniki. Łatwo może złapać jakąś chorobę albo nabyć pewne wady postawy, itp. Warto więc w tym czasie zwracać szczególna uwagę na to jak przebiega rozwój dziecka. W początkowym okresie najważniejsze jest odpowiedni wzrost i przybieranie na wadze dziecka. Warto obserwować również ruchy nóg i rąk. Ciało powinno być proporcjonalne i zdrowe. W kontroli stanu w jakim jest rozwój dziecka może pomóc lekarz pediatra. Należy również chronić dziecko przed szkodliwymi zarazkami i chorobami.

Rozwój dziecka, które ma już kilka lat przebiega znacznie spokojniej i wolniej. Dziecko nadal rośnie, ale już nie tak szybko jak niemowlak. W tym okresie ważne jest wprowadzanie w życie małego dziecka zdrowych nawyków. Rozwój dziecka powinien opierać się na naturalnych produktach spożywczych, bezpiecznym otoczeniu i kochającej się rodzinie. W takich warunkach zdecydowanie łatwiej  przebiega rozwój dziecka. Kilkuletnie dziecko potrzebuje również więcej aktywności fizycznej i przebywania na świeżym powietrzu. Wzmocni to organizm dziecka i uodporni na wiele chorób i schorzeń w przyszłości.

Intensywnie i burzliwie przebiega rozwój dziecka nastoletniego. W tym okresie zachodzi najwięcej najważniejszych zmian w organizmie człowieka. Rozwój dziecka, jego tempo i przebieg uzależnione są w dużej mierze od płci dziecka. Dziewczynki zdecydowanie szybciej i intensywniej się rozwijają. Chłopcy dorastają zdecydowanie później i wolniej. W tym okresie ważny jest nie tylko rozwój ciała i organizmu. Bardzo duże zmiany zachodzą w psychice dziecka. Staje się ono zdecydowanie bardziej dorosłe, odpowiedzialne i samodzielne. Niestety ten okres rozwoju jest bardzo trudny i burzliwy. Niekiedy trudno zapanować nad jego skutkami.

Niezależnie od etapu rozwoju dziecka zawsze warto zwracać szczególną uwagę na to czy przebiega on prawidłowo i wywołuje odpowiednie skutki. Nie każdy człowiek jest taki sam. Wszyscy jednak powinniśmy rozwijać się zgodnie z określonymi ramami. Zdrowy i prawidłowy rozwój może przyczynić się do naszego dobrego samopoczucia, zdrowia i odporności na choroby.

Jeśli pragniemy odpowiednio zadbać o rozwój dziecka musimy szczególną uwagę zwrócić na to w jakich warunkach przebywa nasze dziecko oraz jak się odżywia. Pozytywny wpływ na rozwój dziecka zawsze ma zdrowe, naturalne jedzenie. Dieta dziecka powinna być bogata w owoce i warzywa. Ważne są również ryby i nabiał w odpowiednich proporcjach. Nie należy pozwalać dziecku na nadmierne spożywanie żywności przetworzonej. Istotne znaczenie ma również odpowiednia aktywność fizyczna. Wszystko to może wpływać na prawidłowy rozwój.

Related Articles

Add Comment