Mama też ma prawo do odpoczynku

Category: wychowanie 196 0

mom-1331005_1280W naszym społeczeństwie utarło się niestety przekonanie, że to właśnie matka jest odpowiedzialna w głównej mierze za opiekę nad dzieckiem i jego wychowywanie. W zdecydowanej większości rodzin, zwłaszcza zamieszkujących na wsiach, tak właśnie wygląda sytuacja, że ojciec pracuje a mama spędza czas z dzieckiem w domu. Mało tego – ojcowie chcąc zapewnić swojej rodzinie odpowiednie warunki finansowe decydują się na pracę na kilku etatach lub biorą nadgodziny, co w konsekwencji prowadzi do tego, że mama spędza z dzieckiem cały dzień.
Sytuacja taka jest bardzo uciążliwa dla kobiety, bo ona także potrzebuje odpoczynku. Kiedy więc ma odpocząć jeśli cały czas dziecko, zwłaszcza dziecko zaczynające chodzić jest ciekawe świata i wymaga ciągłej opieki i uwagi?
Nie odrzucajmy więc propozycji pomocy ze strony mamy czy teściowej. A nawet jeśli takiej propozycji nie otrzymałyśmy to same poprośmy o taką pomoc. Czasem zbawienne okazuje się wyjście na dłuższe zakupy, spotkanie się koleżankami a może nawet pójście na studia?
Skoro ojciec, mąż pracuje niemalże całymi dniami w ciągu tygodnia, to z pewnością chciałby się sprawdzić w samodzielnej opiece nad dzieckiem. Dajmy więc mu taką możliwość organizując sobie czas dla siebie w weekend. I nie chodzi tutaj o jakieś osobne imprezy czy wieczorne wyjścia z koleżankami, ale właśnie zapisanie się na studia zaoczne może być bardzo dobrym rozwiązanie.
Wówczas matka w pewien sposób odpocznie od domu, od codziennych obowiązków, od myślenia tylko o dziecku. Oczywiście poza domem będzie także myślała o swoim maluszku, jednak będzie ono pod opieką ojca więc nic złego dziać mu się nie będzie. Jednak dla kobiet będzie to pewnego rodzaju odskocznia od szarej rzeczywistości, a zarazem możliwość wyjścia do ludzi, funkcjonowania w społeczeństwie, które przy małym dziecku matka ma często utrudnione.

Related Articles

Add Comment