Znaczenie zdrowego odżywiania

Category: gotowanie 127 0

child-933267_1280W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma poważne problemy z nadmiarowymi kilogramami. Wiele z nich ma problemy z nadwagą, a nawet z otyłością. Lekarze i dietetycy w Polsce wskazują, że problem wagi dotyczy coraz większej ilości dzieci w naszym kraju. Nie zdajemy sobie nawet sprawy tego, jak wiele dzieci waży zbyt wiele w stosunku do swoich rówieśników. Taki stan rzeczy powoduje nie tylko nieatrakcyjny wygląd ciała, ale również poważne problemy ze zdrowiem. Dzieci, które mają nadwagę nie chcą uprawiać sportu, są mało aktywne i miewają problemy z wykonywaniem najprostszych czynności. Z czasem pojawiają się u nich również takie problemy, jak duszności, kłopoty z układem pokarmowym i cukrzyca. Lekarze ostrzegają, że komórki tłuszczowe, które raz rozwiną się w ciele człowieka, pozostają z nim już na całe życie. Oznacza to, że nawet dziecko, któremu uda się schudnąć będzie musiało przez całe swoje dorosłe życie uważać na to co jaka i w jakich ilościach.

Najczęściej winni całej sytuacji są niestety rodzice i opiekunowie dzieci. To od nich zależy bowiem, w jaki sposób dziecko się odżywia, co jada, o jakich porach i w jakich ilościach. Coraz więcej rodziców nie kontroluje tego, jak wiele ich dzieci zjadają w ciągu dnia cukru i tłuszczu. Znajdują się one praktycznie we wszystkich słodyczach, chipsach i słonych przekąskach, które kochają dzieci, ale również w jogurtach i serkach smakowych oraz deserach. Rodzice nie liczą dzieciom spożywanych kalorii i nie zdają sobie sprawy z tego, jakie świństwa zjadają ich dzieci. Wiele z nich cierpi nawet na uzależnienie od cukru. To rodzice jako pierwsi podają dziecku wszystkie produkty i to oni decydują o tym, jakie ilości słodyczy będzie ono pochłaniało. Okazuje się również, że dzieci zjadają stanowczo zbyt mało warzyw i owoców. Często rodzice nawet nie próbują wprowadzania do ich jadłospisu niektórych produktów, ponieważ obawiają się porażki. Poza tym, przygotowywanie zdrowych i pełnowartościowych posiłków zajmuje znacznie więcej czasu niż kupno gotowego Fast fooda.

W przypadku dzieci sposób odżywiania jest niezwykle ważny. Przede wszystkim, organizm dziecięcy cały czas się rozwija i rośnie, potrzebuje więc kalorii i budulca. Najlepiej, żeby dziecko zjadało posiłki pełne wartości, zdrowych składników mineralnych i witamin. Dzięki temu, jego mózg pracuje znacznie sprawniej, a ciało ma więcej siły do funkcjonowania. Niezwykle ważne jest również to, aby dziecko jadało regularnie. Okazuje się, że wielu rodziców nie pilnuje stałych pór posiłków u swoich dzieci i często podają im jedzenie, kiedy po prostu mają czas. Przez takie działanie, metabolizm bardzo zwalnia, a dziecko może być głodne, rozdrażnione, senne i złe. Jest to karygodne zachowanie. Młody człowiek powinien bowiem jadać niewielkie porcje, ale za to przynajmniej pięć razy dziennie. Ważne, żeby w każdym posiłku pojawiały się warzywa. Owoce można podawać dziecku jako deser lub przekąskę. Jeżeli jest ono głodne, nie podawajmy mu słodyczy między posiłkami, a skupmy się raczej na produktach naturalnych, jak właśnie owoce, chrupiące warzywa, orzechy, suszone owoce, czy batoniki z ziaren, które samodzielnie przygotujemy. Niestety, niejednokrotnie rodzice, którym zależy na prawidłowym odżywieniu dziecka, zmuszeni są każdego dnia spędzić dużo czasu w kuchni przygotowując posiłki i przekąski. Doskonale zdają sobie oni jednak sprawę z tego, co zjada ich dziecko.

Kolejną, bardzo ważną kwestią, jest oczywiście picie. Wielu rodziców popełnia ogromny błąd i podaje swoim dzieciom słodzone napoje. Są to soki z kartoników i słodzone herbatki. W takich napojach znajduje się mnóstwo pustych kalorii i jeszcze więcej cukru. Nie działa to pozytywnie ani na wagę, ani na zdrowie młodego człowieka. Najlepszym rozwiązaniem, jest przyzwyczajanie młodego człowieka od najmłodszych chwil do picia wody mineralnej niegazowanej. Dziecko nie zna smaku słodyczy i z pewnością taką wodę zaakceptuje. Szczególnie w okresie letnim i upałów, należy podawać dziecku duże ilości wody. Zimą można zdecydować się na niesłodzone herbatki i wyciskane własnoręcznie soki owocowo-warzywne. Najważniejsze, to od najmłodszych lat wprowadzać młodemu człowiekowi ciekawe smaki, wówczas nie będzie on miał problemu z piciem i jedzeniem zdrowych produktów.

Polski rząd jakiś czas temu postanowił zawalczyć z otyłością wśród najmłodszych. Wprowadzono kilka zmian w naszym systemie oświaty. Przede wszystkim, lekarze nie mają już możliwości wystawiania całorocznych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego. Mogą oni jedynie zwalniać dzieci z określonych ćwiczeń. Okazało się bowiem, że dzieci coraz częściej unikają sportu i aktywności fizycznej i z tego powodu również miewają problemy ze swoją wagą. Poza tym, zdecydowano się również na drastyczne środki w kwestii posiłków. Ponieważ rodzice nie potrafili sobie poradzić z własnymi dziećmi, zakazano w sklepikach szkolnych sprzedaży słodkich i słonych przekąsek, jak również słodzonych napojów. Dzisiaj dzieci w szkole mogą kupić jedynie kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, batoniki zbożowe, owoce i wodę mineralną niegazowaną.

Zmiany wprowadzono również na stołówkach szkolnych. Obowiązuje zakaz używania w kuchni cukru oraz soli, które zastępuje się na przykład ziołami i miodem. Wielu dzieciom ta sytuacja się nie podoba i protestują one przeciwko takim drastycznym rozwiązaniom. Wiele sklepików szkolnych zmuszonych było się zamknąć, z uwagi an małe zainteresowanie oferowanymi tam produktami. Rodzice rezygnują również z kupowania obiadów na szkolnych stołówkach, ponieważ dzieci nie chcą ich jadać. Społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe na takie rozwiązania. Rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużą krzywdę wyrządzają swoim dzieciom zachowując się w ten sposób.

Related Articles

Add Comment