Praktyczne sposoby na przechowywanie zabawek dla dzieci

Category: wychowanie 203 0

W praktycznie każdym pokoju dziecięcym, na pewnym etapie rozwoju dziecka pojawia się problem z utrzymaniem porządku. Dotyczy to przede wszystkim zabawek, które są w stanie bardzo szybko zdominować całe pomieszczenie. Warto więc opracować koncepcję, która pozwali na właściwe ich lokowanie oraz utrzymanie porządku. Obecnie w sklepach znaleźć można wiele pudełek, skrzyń, kuferków oraz pojemników na zabawki dla dzieci. Ich rodzaj, wzór oraz ilość warto dopasować do indywidualnych potrzeb dziecka. Elementy te szybko okazują się praktycznie koniecznym wyposażeniem, ponieważ sprawnie porządkują przestrzeń oraz wszystkie rzeczy należące do najmłodszych.

Skrzynie, kosze i pudełka

Z uwagi na zróżnicowane rozmiary, wszelkiego rodzaju pojemniki mogą tak naprawdę funkcjonować jako dodatkowe meble. Dotyczy to zwłaszcza dużych skrzyń oraz koszów, do których warto chować zabawki nieużytkowane codziennie. Wyposażenie tego typu doskonale sprawdza się na przykład do przechowywania kompletów puzzli, gier planszowych czy większych gabarytowo zestawów. W mniejszych pudełkach warto natomiast trzymać drobne przedmioty. Niezastąpione w pokoju dziecięcym okazują się zwłaszcza pojemniki plastikowe, w których przechowywać można klocki. Idealnym rozwiązaniem są modele z kółkami, dzięki czemu nie występuje problem z ich przemieszczaniem. Pudełka materiałowe są zazwyczaj mniejsze, w związku z czym nadają się na przykład do przechowywania figurek czy rozmaitych akcesoriów plastycznych.

Szuflady, półki i siatki

Pod dziecięcymi łóżkami bardzo często znajduje się szuflada. Można ją wykorzystać nie tylko do przetrzymywania pościeli, ale również zabawek wybieranych przez dziecko tylko przy określonych okazjach, na przykład piłek czy kręgli. Szuflady tego typu mogą spełniać rolę praktycznej skrzyni, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Do uporządkowania zabawek przydać mogą się także półki, na których warto wyeksponować najpopularniejsze i najbardziej doceniane przez dziecko lalki, samochodziki czy pluszaki. Można je wykorzystać także do zaprezentowania różnych kolekcji zabawek, które najlepiej wyglądają razem. Same półki warto umieszczać w wyeksponowanych oraz honorowych miejscach, na przykład nad biurkiem lub nad łóżkiem. Niektóre zabawki można także wieszać, chociażby na specjalnych siatkach. Nadają się one głównie do przechowywania lekkich pluszaków lub piłek, ale wyjątkowo pięknie zdobią pokój.

Segregowanie zabawek 

Raz na jakiś czas warto zdecydować się na posegregowanie zabawek posiadanych przez dziecko. Nierzadko wiele z nich nie wzbudza po jakimś czasie zainteresowania, w związku z czym można je oddać innym chętnym. Pozostawiając dziecku wyłącznie najbardziej ulubione zabawki, warto mieć na uwadze względy praktyczne. Nawet najlepiej dobrane pojemniki czy szuflady nie będą w stanie pomieścić wszystkich skarbów należących do najmłodszych. Podczas segregacji warto także głębiej schować zabawki o zastosowaniu sezonowym, na przykład te do zabawy w śniegu lub piaskownicy. Dzięki temu nie będą zagracać przestrzeni podczas okresu ich nieużywania.

Related Articles

Add Comment