Ostatni trymestr – niewygodny okres?

Category: obowiązki 91 0

Zanim ciąża czas osiągnie swój ostatni etap, trzeci trymestr jest niemniej ważny zarówno dla mamy jak i dziecka. Wiele par uważa ten czas ciąży za najbardziej stabilny i spokojny, może to być również najbardziej niewygodny okres ze względu na samą wagę dziecka. Mama często ma problemy ze snem i często korzysta z toalety, ponieważ dziecko spoczywa na jej pęcherzu.

Ostatni trymestr ciąży jest często najbardziej satysfakcjonującym dla mamy; zdjęcia USG mogą być szczególnie ekscytujące, ponieważ dziecko jest prawie w 100% utworzone – palce u rąk i nóg są już widoczne, rysy twarzy są rozpoznawalne, a płuca i mózg są prawie w pełni rozwinięte. Dzieci urodzone przedwcześni na tym końcowym etapie ciąży mają większe szanse na przeżycie, jednak lekarze będą chcieli dziecko wtedy zatrzymać w szpitalu co najmniej do 38. tygodnia, jeśli nie 40.

Podczas gdy dziecko może być niemal w pełni rozwinięte w czasie ostatniego trymestru, płuca i mózg będą jednak potrzebować blisko do 40 tygodni, dla optymalnego zdrowia. Najczęstszym problemem u wcześniaków jest rozwój płuc; wielu z nich często ma problemy z oddychaniem. Mózg, natomiast jest prawie w pełni rozwinięty, także potrzebuje ciągu ostatnich kilku tygodni, aby naprawdę się utworzyć i kształtować.

Kości płodu są również na końcu rozwoju, choć nadal są bardzo giętkie dzięki czemu mamie znacznie łatwiej urodzić dziecko. Po porodzie kości zaczynają twardnieć. Ponieważ kości są obecne w pełni uformowane są one również nastawione na produkcję czerwonych krwinek, które będą konieczne do przeżycia dziecka, jeśli urodzi się przedwczesne.

Podczas gdy dziecko rodzi się w każdej chwili po upływie 30 tygodnia ma bardzo dużą szansę na przeżycie, dziecko potrzebuje każdego możliwego dnia do uzyskania masy – która jest potrzebna, aby przetrwać w zdrowiu. Wchodząc w ostatni trymestr ciąży dziecko jest prawie w pełni uformowane, większość zmian wykonanych zostanie w tym ostatnim etapie ciąży – jeśli chodzi o przyrost masy ciała. Z powodu wzrostu dziecka, ten ostatni trymestr nie pozwala na zbyt wiele miejsca na ruch w macicy. Dziecko jest czasami tylko w stanie poruszać się tylko jeśli chodzi o nogi i ręce, pozwala mu to ssać kciuk. Zaczyna poruszać się w kanale rodnym, aby przygotować się do wyjścia, co może być bardzo niewygodną pozycją dla mamy. Czasem spoczywa na dolnym odcinku kręgosłupa, powodując dużą ilość bólu w dole pleców.

Dziecko będzie również o wiele bardziej interaktywne w końcowym etapie ciąży. Będzie w stanie odpowiedzieć na hałas i często będzie reagował na kojące dźwięki, takie jak głos matki. Aby przygotować się do tego ostatniego etapu ciąży ważne jest, aby nie bać się zadawać pytań lekarzowi.

Related Articles

Add Comment