Jak wybrać odpowiednie legowisko dla psa?

Category: obowiązki 80 0

Każdy pies powinien posiadać swoje legowisko, które będzie dla niego miejscem na relaks, a także sen. Wbrew pozorom jest to bardzo istotny element, który wpływa na poczucie bezpieczeństwa pupila. Sklep zoologiczny posiada w swoim asortymencie wiele różnych modeli, rozmiarów oraz wzorów. Ważne jest, aby wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu. Z pewnością nie należy kupować legowisk w supermarketach, czy też innych niezaufanych miejscach. Zwykle są to produkty bardzo tanie, jednak o słabych parametrach. Lepiej zapłacić więcej, a mieć gwarancję tego, że produkt spełni oczekiwania zwierzęcia.

Odpowiedni rozmiar
Oczywistym jest, że legowisko powinno być dopasowane do rozmiaru psa. Małe pieski nie wymagają dużych powierzchni, przez co zakup ich posłania jest tańszy. Większy problem jest w przypadku zwierząt o sporych gabarytach. Nie ma nic gorszego, niż zbyt małe legowisko, na którym czworonóg musi przyjmować nienaturalne pozy. Często wraca on do niego z pewnego rodzaju przywiązania, pomimo tego, że nie czuje się zbyt komfortowo. Przed podjęciem decyzji należy zmierzyć psa. Znaczenie ma długość od głowy do podstawy ogona. Warto pamiętać, że nie jest to wymiar końcowy. Trzeba doliczyć około 20-30 cm, tak aby legowisko było wygodne oraz bezproblemowe w użytkowaniu.
Podczas zakupu posłania dla szczeniaka sprawa się komplikuje. Pies rośnie, w więc potrzebuje coraz większego legowiska. W przypadku niewielkich raz nie jest to problem, gdyż małe lub średnie posłanie sprawdzi się zarówno na starcie, jak i wtedy, gdy pies będzie dorosły. Można więc zakupić jedno legowisko, które będzie służyć, aż do zniszczenia. Duże rasy wymagają nieco innego podejścia. Oczywiście można kupić od razu duże posłanie, jednak często taka opcja się nie sprawdza. Szczeniak może źle czuć się w zbyt dużym legowisku, szczególnie, jeśli jest świeżo zabrany od matki i rodzeństwa. Najlepszym wyborem jest zakup średniego posłania, a następnie wymienienie go na większe.

Wysoka wytrzymałość
Legowiska dla psów muszą spełniać określone standardy. Tylko wtedy są one w pełni bezpieczne dla naszych pupili. Ma to duże znaczenie, gdyż szczeniak lubi gryźć, czy też próbować niszczyć swoje posłanie. Należy sprawdzić, z jakiego materiału wykonane jest legowisko. Powinno być ono solidne, a także trwałe. Tkanina zewnętrzna obicia musi być miękka w dotyku. Wiele osób wkłada do posłania różnego typu koce, jednak nie zawsze są one praktyczne. Mogą się one ściągać, a psy lubią wyrzucać dodatkowe elementy z miejsca swojego snu.
Dużym zainteresowaniem są legowiska wykonane z kodury. Są one nie tylko odporna na uszkodzenia, ale również łatwe w czyszczeniu. Każdy odpowiedzialny właściciel musi pamiętać, aby sprzątać posłanie psa codziennie, jeśli ulegnie ono zabrudzeniu. Trzeba oczyszczać je z sierści, a także innych zanieczyszczeń. Właśnie dlatego ważne jest, aby materiał nie przyciągał sierści i brudu, gdyż negatywnie wpłynie to na proces czyszczenia.
Na jakość posłania składa się również wypełnienie, które powinno być niewzruszone na ciężar psa, a także odkształcenia. Dobrą opcją są legowiska wypełnione kulkami sylikonowymi.

Related Articles

Add Comment