Niestety bardzo często zdarza się tak, że jak już kobieta urodzi dziecko, zwłaszcza to pierwsze w swoim życiu, zapomina o całym otaczającym ją do tej pory świecie, włączając w to ojca dziecka. To dziecko staje się ich oczkiem w głowie, tym człowiekiem dla którego żyją i któremu starają się dać to, co najlepsze. Niestety mało kiedy zdają sobie sprawę z tego, że takie podejście jest niezwykle krzywdzące dla ojców dziecka. A oni realnie cierpią patrząc, jak ich partnerki nie darzą ich takim zaufaniem, które pozwoliłoby im zostawić dziecko choć na chwilę pod ich wyłączną opieką.
Jak zadbać o ojca swojego dziecka? Jak przez przypadek nie zdusić namiętność w związku? Jak nie doprowadzić małżeństwa do kryzysu? Choć nie ma na to złotych rad i trafnych w stu procentach odpowiedzi, to jednak postaramy się wskazać te aspekty, które stanowią największe punkty zapalne.
Seks i bliskość to podstawa. Bardzo często jest tak, że już pod koniec ciąży, jak i tuż po urodzeniu dziecka rodzice rezygnują ze zbliżeń tłumacząc się dobrem dziecka oraz zdrowiem kobiety. Jak się okazuje, jest to kłamstwo, jeden z mitów, jakie narosły wokół ciąży oraz macierzyństwa. Prawdą jest, że po urodzeniu dziecka kobieta znajduje się w stanie tak zwanego połogu – jej ciało dochodzi do siebie po dziewięciu miesiącach bycia inkubatorem, przeżywa szaleństwo hormonów, które niekoniecznie pozwala jej odczuwać chociażby ochotę na zbliżenie z mężczyzną. To zupełnie naturalne i na szczęście mija po około dwóch miesiącach po urodzeniu dziecka. Jednak jeśli chodzi o czas ciąży, to nic nie stoi na przeszkodzi cieszenia się seksem. No może nic, poza wielkim wystającym brzuchem. Oczywiście nie wolno robić nic na siłę. Jeśli bardzo zależy nam na zbliżeniu, po prostu wybierzmy wygodną pozycję ora bezpieczną dla naszego dziecka. Można cieszyć się z seksu właściwie do samego porodu.
Ojcowie też potrafią opiekować się swoimi dziećmi. To, że piersi tatusiów nie produkują mleka, którym mogliby wykarmić swoje potomstwo nie oznacza tego, że nie mogą robić wszystkich innych rzeczy mających związek z opiekowaniem się swoim potomstwem. Ojcowie doskonale nadają się do przewijania, kąpania, prasowania, ubierania, karmienia z butelką czy też usypiania. Z czasem doskonale opowiadają bajki i wymyślają takie zabawy, jakie mamom nigdy nie przyszłyby do głowy. Wiele młodych mam nie zdaje sobie sprawy z tego, że to jak relacja ojca z dzieckiem będzie wyglądała w przyszłości, kształtuje się już od pierwszych dni po urodzeniu. Jeśli pozwolimy na zbudowanie relacji opartej na miłości i przede wszystkim na zaufaniu, zainwestujemy w szczęśliwą rodzinę najlepiej, jak możemy.
Pozwólmy się wyręczyć. Ojcowie naszych małych pociech naprawdę widza, jak bardzo jesteśmy zmęczone, jak bardzo chce nam się czasem spać i jak bardzo nie mamy siły aby posprzątać, ugotować obiad czy umyć okna. Schowajmy więc dumę do kieszeni i pozwólmy się im rozpieszczać. Nie miejmy wyrzutów sumienia z tego powodu, że on przecież musi chodzić do pracy, a my siedzimy non stop w domu. W rzeczywistości – młode mamy pracują znacznie ciężej i znacznie dłużej niż ojcowie, którzy spędzają osiem godzin w biurze i mają wolny wieczór i noc.