Jak motywować swojego dziecko do nauki?

Category: wychowanie 69 0

Nie wszyscy lubią się uczyć. To dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Twój maluch zamiast sięgnąć po książkę woli obejrzeć telewizję? Istnieją sposoby dzięki którym dowiesz się tym w jaki sposób będziesz mogła zmotywować swoje dziecko do nauki.

Na samym początku musisz dostosować styl uczenia się do kompetencji twojego dziecka. Musisz sama odpowiedzieć sobie na pytanie – czy mój brzdąc to wzrokowiec, słuchowiec czy może kinestyk? Jeśli to ustalisz to ta wiedza będzie kluczowa do dopasowania planu lekcji. Jeśli wiesz, że to jest wzrokowiec stawiaj na tabelki, diagramy oraz różnego rodzaju obliczenia/wyliczenia w punktach i podpunktach. Jeśli to słuchowiec to zdecyduj się na to, że będziesz mu włączać filmy edukacyjne i wszystko po kolei opowiadać. Kinestykowi na pewno będzie służyć aktywność fizyczna np. bieganie, skakanie, a nawet lekki trucht.

Musisz się zdecydować na to, że będziesz swoje dziecko nagradzać za udanie odbytą sesję nauki. Konieczne jest to abyś w pozytywny sposób oceniła jego efekty – nie musisz od razu kupować mu nowej gry komputerowej czy laptopa. Możesz powiedzieć bardzo miłe słowo np. bardzo dobra praca, dzisiaj na medal. Wykorzystaj w rozmowie ze znajomymi/dziadkami/ciocią jak w dzisiejszym dniu twój kochany maluszek świetnie sobie poradził z trudniejszym zadaniem z matematyki. To właśnie dzięki temu dziecko zauważy, że dobre uczynki są zawsze nagradzane. Kiedy widzisz, że dziecku coś nie idzie to nie mów mu o tym – staraj się go przekonać, że to proste ale on do tego nie podchodzi w odpowiedni sposób. Bo przecież co nagle to po diable. Wytłumacz mu trudniejsze zagadnienie i wykorzystaj do tego najlepszą technikę – dla wzrokowca tabelki, dla słuchowca jakiś film edukacyjny a dla kinestyka dodatkowa dawka ruchu.

Musisz urozmaicić dziecko naukę. Jeśli twoje dziecko uczy się jakiegoś trudniejszego zagadnienia historycznego to postaraj się mu w pewien sposób pomóc. Jeśli widzisz, że przyswaja wiedzę na temat starej stolicy Polski a mianowicie Krakowa to po prostu wybierz się z nim tam na wycieczkę. To właśnie w tym miejscu będzie mogło poznać historię tego pięknego miejsca. Na pewno będzie dla niego dodatkowa atrakcja i pewnego rodzaju odskocznia. Jeśli twoja odległość do Krakowa jest dość spora to pomyśl o tym aby wybrać się z nim inne atrakcyjne miejsce np. muzeum czy teatr. Taka nauka to będzie połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jednocześnie dziecko może się bawić na pięknym rynku w Krakowie jak i w tym samym czasie poznawać historyczne miejsca w starej stolicy Polski – w przypadku decyzji pojechania do starej stolicy Polski.

Jeśli twoje dziecko nie jest jedynakiem to pomyśl o tym aby w domu zarządzić, że o konkretniej godziny wszyscy się uczą. Musisz się na to zdecydować i to właśnie dzięki temu zapanujesz nad odpowiednią dyscypliną. Jeśli wprowadzisz taki nawyk to masz szansę na to, że w tej samej chwili nikt nie będzie bezczynnie przesiadywał przed ekranem telewizora lub komputera.

Widząc, że twoje dziecko się przykłada do nauki pochwal go za to. Nie możesz mu mówić wprost, że w jakimś temacie dawno nie osiągnął jakiegoś wysokiego wyniku. To go zdołuje i właśnie przez to nie będzie chciał kontynuować swojej dalszej nauki. Jak najszybciej musisz od tego odejść. Zdecyduj się na to, że na pochwałę zasługiwać jedynie będzie jakieś osiągnięcie. Dzięki temu dziecko będzie się samemu motywować i pod żadnym względem nie popadnie w poczucie niskiej wartości.

Related Articles

Add Comment