Jak się bawić z dzieckiem kiedy pada deszcz?

Category: wychowanie 74 0

To prawda, że lato jest świetną porą roku do opalania się, chodzenia na spacer oraz zabaw na świeżym powietrzu z dzieckiem. Nie zawsze jest tak kolorowo. Może się zdarzać, że na przełomie lipca/sierpnia pojawi się niespodziewanie deszcz. Co w tym przypadku należy zrobić? Czy załamywanie rąk coś daje? Oczywiście, że NIE! Istnieją sposoby na to aby zorganizować wolny czasem razem ze swoim dzieckiem.

Postanów, że przeczytasz dziecku jakąś ciekawą książkę. Nie chodzi tutaj o jakieś historyczne wywody, wręcz przeciwnie – zdecyduj się o powieści typowo baśniowej. Właśnie w taki sposób pobudzisz wyobraźnię dziecka i wysoce prawdopodobne jest to, że zapomni o tej deszczowej pogodzie. Nie musisz od razu kupować nowych książek – wystarczy, że je wypożyczysz w bibliotece miejskiej.

Kolejny sposób na zabawę w deszczową pogodę ze swoim dzieckiem to wybór klocków. Nieistotne jest to jakie one są. Można się zdecydować na plastikowe, drewniane. Najważniejsze jest to abyś ze swoim brzdącem spędziła miła czas budując np. jakiś zamek czy wysoką wieżę. Wszystko zależy od Ciebie i od twojego dziecka jaką piękną budowle uda wam się złożyć z klocków – mnóstwo opcji a wszystko jest zależne od fantazji konstruktorów.

Rysujcie, kolorujcie i malujcie. Właśnie w taki sposób możecie wypełnić swój wspólny czas w deszczowy dzień. Nie musisz od razu kupować nowych gazet, książek czy kolorowanek. Wystarczy, że wykorzystasz zasoby Internetu aby odnaleźć darmowe wzory do pokolorowania z dzieckiem. Jeśli w twoim domu są pastele, kredki czy flamastry to zdecyduj się na to, że je wszystkie wykorzystasz i po raz kolejny deszcz nie popsuję wam nastroju.

Z pewnością każde dziecko uwielbia układać puzzle. Dlaczego masz nie pomóc swojemu maluchowi w tym zajęciu? W dwójkę jest zawsze raźniej. Pomyśl o tym i zdecyduj się na to aby dołożyć ,,cegiełkę” w próbie stworzenia pięknego obrazka. Bawiąc się wspólnie można ułożyć większą i bardziej skomplikowaną liczbę puzzli.

Przygotowujesz obiad, kolację lub przekąski dla rodziny lub znajomych? Zdecyduj się na to, że twoje dziecko będzie najlepszym pomocnikiem i wspomoże Cię w twoim zadaniach. Oczywiste jest to, że nie będziesz mu kazała włączać piekarnika i nastawiać samemu na odpowiednią temperaturę ale z pewnością pomieszanie ciasta mikserem odciąży Cię minimalnie i po całym przygotowywaniu nie będziesz taka zmęczona.

Postanów sobie, że właśnie w ten deszczowy dzień nauczysz dziecko grać w grę planszową. Masz spory wybór – szachy, warcaby i wiele innych. Na początku dziecku to może się nie podobać, skomplikowane zasady i trudne do zapamiętania role poszczególnych bierek. Jednak to jest właśnie dobry moment aby wytłumaczyć dziecku, że nie warto się poddawać i jeśli się bardziej przyłoży to tak naprawdę uda mu się osiągnąć naprawdę sporo. Gry planszowe to same korzyści – rozwijają wyobraźnię, uczą konsekwencji i wytrwałości.

Koleżanka, siostra lub kuzynka ma dzieci w podobnym wieku co twój brzdąc? Zdecyduj się na to, że wspólnie będziecie organizować swój wolny czas. Na pewno w gronie rówieśników dzieci będą potrafiły znaleźć wspólny język. Jednak to co powinno należeć do Ciebie to z pewnością ustalenie typu gry – wysoce prawdopodobne jest to, że dzieci będą chciały grać w różne gry. Jednak kiedy Ty narzucisz im jakąś rozgrywkę to tak naprawdę one będą się musiały do niej dostosować.

Deszczowa pogoda nie musi powodować u was smętnego nastroju. Wykorzystaj ten czas aby się zabawić ze swoim dzieckiem w aktorów. Jaka gra będzie w tym przypadku najbardziej korzystna? Oczywiście, że są to kalambury. Zasady nie są aż tak trudne do wytłumaczenia. Na pewno twój brzdąc będzie chwalił sobie taki sposób rozrywki. Bardzo ciekawe jest kto osiągnie lepszy rezultat – do najprostszych zadań z pewnością nie należy odgadywanie bajek, które ogląda twoje dziecko. W tej atmosferze humoru i dobrego nastroju zapomnicie o tym, że za oknem pada deszcz.

Related Articles

Add Comment