Rodzice autorytetem

Category: wychowanie 38 0

persons-731514_1280Wychowywanie dziecka to proces bardzo złożony i długotrwały. Opieka nad maleństwem, które dopiero przyszło na świat chociaż z początku może okazać się trudna i wyczerpująca tak naprawdę to nic w porównaniu z tym, co czeka rodziców z każdym następnym rokiem.
Wielu rodziców mających już nieco starsze dzieci zgodnie przyznaje, że najłatwiejszym okres jest okres niemowlęctwa, kiedy dziecko je, śpi, trochę pomarudzi i znowu zasypia. Mimo kilku następujących po sobie nieprzespanych nocy, mama może odpocząć w ciągu dnia, kiedy dziecko śpi kilka a nawet kilkanaście godzin.
Inaczej już sprawa wygląda gdy dziecko zaczyna raczkować. Wszędobylski bobas wymaga ciągłej kontroli, nie można spuścić na chwilę z niego wzroku, bo niebezpieczeństwo zwykle przychodzi nagle. Podobnie z potrafiącym już samodzielnie chodzić dzieckiem. Wówczas pojawia się coraz większa ciekawość, a dziecko w miarę samodzielne chce spróbować dosłownie wszystkiego.
Chociaż opieka może być trudna i wyczerpująca to dopiero jeden z elementów wychowania. Bo pod tym pojęciem kryje się nie tylko opieka rozumiana jako ciągłe czuwanie fizyczne przy dziecku ale także przekazywanie dziecku już od najmłodszych lat odpowiednich wartości, ukształtowanie w nim odpowiednich postaw, dobrych nawyków.
I tutaj już liczy się zachowanie obojga rodziców. Nie można zrzucać winy jednemu z nich, bo dziecko to przede wszystkim rewelacyjny obserwator, który nie opuszcza nas na krok i nawet podczas wspólnej rozmowy rodzice powinni mieć się na baczności, bo ich pociecha skupiona na zabawie słucha wypowiadanych słów, zapamiętuje intonację głosu, sposób zwracania się do siebie.
Pamiętać trzeba zawsze, że to co przypadkiem powiemy w którymś momencie może obrócić się przeciwko nam. Jeśli już taka sytuacja się zdarzy, należy dziecku wytłumaczyć, że my – rodzice popełniliśmy błąd, zwróciliśmy się do siebie w nieodpowiedni sposób lub użyliśmy niewłaściwego określenia danej sytuacji. Warto jest przyznać się przed dzieckiem do błędu, aby zrozumiało, że takie zachowanie jest niewłaściwe.
Fundamentalną zasadą w procesie wychowywania dzieci jest przede wszystkim rozmowa i wyjaśnianie. Czasem odpowiadanie na ciągłe pytania dziecka może być uciążliwe, ale to jest praca, która z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Related Articles

Add Comment