Jak dobrze i bezstresowo przygotować dziecko do przedszkola?

Category: obowiązki 199

W życiu każdej osoby nadchodzi taki moment, że musi wstąpić w nowe otoczenie czy też wejść w interakcję z rówieśnikami i nauczyć się żyć w innym środowisku. Moment ten zależy głównie od rodziców, którzy to podejmują decyzję o tym, kiedy posłać dziecko do przedszkola lub do żłobka jeśli sytuacja tego wymaga. Jednak wielu rodziców zwleka z tą decyzją, bo trudno im – a zwłaszcza matce – rozstać się z dzieckiem, albo po prostu nie wie, jak przygotować dziecko do przedszkola, w sposób najmniej dla niego stresujący.

Tak naprawdę im wcześniej dziecko pójdzie do przedszkola tym lepiej dla niego, chociaż przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą, że nie można dziecku odbierać dzieciństwa, jednak przedszkole to czas zabaw, więc dzieciństwo jest zapewnione, niekiedy nawet lepsze niż w domu, kiedy rodzice czy opiekunowie nie poświęcają dziecku zbyt wiele czasu. Jeśli zatem i Ty zastanawiasz się jak przygotować dziecko do przedszkola, to zasadne wydaje się więc zapoznanie z treścią tego artykułu.

Jeśli ciągle dręczy Cię pytanie: jak przygotować dziecko do przedszkola, to najpierw zaobserwuj na jakim poziomie rozwoju ono jest, aby ocenić czy jest na taką nową sytuację gotowe. Jeśli dziecko jest już na tyle komunikatywne, że można z nim porozmawiać, a więc ma około 2-2,5 lat, to można z nim wyjść na plac zabaw, gdzie jest dużo dzieci i wówczas opowiadać mu, że tak samo wiele dzieci jest właśnie w przedszkolu, że tam również jest plac zabaw i mnóstwo zabawek, którymi bawią się wszystkie dzieci razem.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz jeszcze jak przygotować dziecko do przedszkola, to spróbuj np. w piaskownicy delikatnie się odsunąć, odejść kilka kroków od swojej pociechy, jednocześnie ciągle obserwując jego zachowanie. Jeśli dziecko zorientuje się, że Cię nie ma – pokaż mu się, jeśli natomiast przyjdzie do Ciebie, pójdźcie ponownie razem do piaskownicy do reszty dzieci. Zapewnij Malca, że Ty jesteś, że czekasz na Niego.

Poza tym istnieje naprawdę wiele poradników i książek poruszających temat: jak przygotować dziecko do przedszkola. Możesz również skorzystać z porad właśnie w nich zawartych. Ważne jednak jest to, aby nie robić nic na siłę i w żadnym wypadku nie zmuszać dziecka do pozostania w danym miejscu, jeśli samo nie wyraża chęci pozostania tam, bo skutek będzie zupełnie odwrotny od zamierzonego.

W pierwszych dniach, a nawet tygodniach bardzo dobre okazuje się wspólne przebywanie w przedszkolu z dzieckiem. Najpierw razem z nim przez większość czasu, potem oddalanie się od dziecka na coraz dłuższe chwile, wreszcie pozostawienie dziecka w sali, a czuwanie za drzwiami – dzięki temu dziecko oswoi się z tym, że w towarzystwie rówieśników nie dzieje mu się krzywda i zaaklimatyzuje się w nowym środowisku.

Odnosząc taki sukces, każdy z rodziców będzie później pytany i proszony o poradę jak przygotować dziecko do przedszkola, bo to oczywiście nie lada sztuka a zarazem wyzwanie. Zatem drodzy rodzice! Nie strońcie od przedszkoli, one naprawdę wniosą wiele dobrego dla Waszych dzieci, a przecież na tym Wam najbardziej zależy, prawda?!

Related Articles