Co może wpływać na agresje u dzieci?

Category: wychowanie 85

Problem agresywnych zachowań u dzieci staje się coraz bardziej powszechniejszy. Obecnie problemem stają się niewłaściwe zachowania zauważane już u małych, kilkuletnich dzieci. Agresja u dzieci tak małych staje się poważnym problemem, który bardzo trudno rozwiązać. Niekiedy agresja jest nie do opanowania. Sprawia problemy nie tylko rodzinie, ale społeczeństwu, a którym przebywa i żyje takie dziecko.

Pomimo tego, że agresja jest trudnym do opanowania i zniwelowania problemem warto wiedzieć jakie mogą być jej przyczyny. Być może ograniczenie pewnych czynników lub zmiana przyzwyczajeń pozytywnie wpłynie na dziecko.

Bardzo często uważa się, że agresja u dzieci jest wynikiem pobierania takich zachować ze środowiska w którym spędza najwięcej czasu. Jeśli zatem dziecko wychowuje się w rodzinie, w której występują agresywne zachowania może się okazać, że dzieci naśladują je nie widząc w tym nic niewłaściwego. Tak przecież są nauczone przez swoich najbliższych.

Duże znaczenie dla zachowań dziecka ma sposób odżywiania. Dzieci, które regularnie spożywają niezdrową żywność są zdecydowanie bardziej narażone na negatywne skutki jakie wywołują zawarte w niej środki chemiczne. Agresja u dzieci może być wywołana właśnie spożywaniem nadmiernej ilości pewnych substancji chemicznych. Toksyny odkładające się w organizmie człowieka mogą spowodować bowiem agresywne zachowania. Dzieci są na nie szczególne narażone. Jeśli więc dziecko odżywia się niezdrowo i ma tendencję do agresywnych zachowań warto pomyśleć o zmianie diety na zdrowszą i bardziej naturalną.

Agresja u dzieci może również wynikać z problemów zdrowotnych. Niektóre mutacje genów oraz zmiany zachodzące w organizmie dziecka mogą wywoływać takie niewłaściwe zachowania. Warto zwrócić na to uwagę. W takiej sytuacji dobra będzie konsultacja z odpowiednim lekarzem specjalistą. Być może terapia odpowiednimi lekami zminimalizuje napady agresji dziecka.

Niekiedy agresja u dzieci wynika wyłącznie z ich temperamentu i żywiołowości. Czasem bardziej ruchliwe i energiczne dziecko może wykazywać pewne agresywne zachowania w stosunku do swoich najbliższych albo rówieśników. W takiej sytuacji można spróbować zniwelować takie zachowania wykorzystując energię dziecka w inny sposób. Dobrym rozwiązaniem jest angażowanie dziecka w domowe obowiązki. Dziecko chętnie weźmie również udział w zorganizowanych zajęciach fizycznych, które pozwolą mu wykorzystać wiele energii. Można zapisać dziecko na określony sport lub ogólne zajęcia fizyczne.

Istnieje wiele przyczyn agresywnych zachowań dzieci. Agresja u dzieci jest bardzo uzależniona od środowiska, w którym żyją oraz wychowania. Trudno jednoznacznie określić jakie są przyczyny agresji. Zawsze należy dokładniej przeanalizować konkretny przypadek.

Nigdy nie należy jednak lekceważyć takiego zjawiska jak agresja u dzieci. Wcześnie rozpoczęta walka może okazać się skuteczna. Pozwalanie natomiast na takie negatywne zachowania nigdy nie da pozytywnych skutków. Wczesna interwencja jest więc niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Related Articles