Co na gwiazdkę dla dziecka?

Category: wychowanie 67 0

present-932219_1280Co roku pojawia się ten sam problem. Co kupić dziecku na gwiazdkę? Jest to problem nie tylko rodziców, ale też rodziny i przyjaciół, których odwiedzamy w święta. Najlepiej dyskretnie wybadać co dziecko chciałoby dostać, oczywiście w granicach rozsądku. W sklepach podczas świątecznych zakupów jest mnóstwo zabawek. Są takie, które pomagają dzieciom w prawidłowym rozwoju motorycznym i emocjonalnym. Zasada obowiązuje taka, że zabawka powinna być odpowiednia do wieku, prezent ma dziecko ucieszyć i przede wszystkim zabawka musi bezpieczna.

Jakie zabawki są bezpieczne?

Kupując zabawkę powinniśmy sprawdzić czy posiada znak bezpieczeństwa CE. Znak taki informuje czy zabawka jest wyprodukowana zgodnie z normami unijnymi. Bezpieczna zabawka to taka, która jest przeznaczona dla danego przedziału wiekowego dziecka. Dlatego ważne jest, aby zabawka nie zawierała na przykład zbyt drobnych elementów, bo grożą zadławieniem. Także barwników z dodatkiem ołowiu oraz żeby nie miała ostrych krawędzi, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć. Zabawka powinna być wykonana z takich tworzyw, aby podczas upadku na podłogę nie rozpadła się na kilka części.

Jakie zabawki dla niemowląt?

Zabawki dla niemowląt to przede wszystkim takie, które rozwijają motorykę i oddziałują na zmysły dziecka. Będą wówczas spełniać swoje zadanie, a jest nią nauka poprzez zabawę. Przy kupowaniu zabawki dla niemowlęcia należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Idealna zabawka to taka, która posiada certyfikat jakości. Dlatego sprawdzajmy oznaczenia, które o tym informują. Wszelkie elementy lustrzane na grzechotkach, piłeczkach, samochodzikach będą dla malucha bardzo interesujące. Różna kolorystyka i faktura zabawek pozwoli dziecku nauczyć się otaczającego świata. Przez dotyk pozna materiały miękkie i puchate, gumowe czy plastikowe. Ciekawe dla niemowląt będą zabawki, które grzechoczą, brzęczą, grają. Takie warunki spełnia mata edukacyjna. Ten kolorowy materacyk pozwoli na bezpieczną i ciekawą zabawę. Trzymiesięczny maluszek długo będzie zafascynowany zabawą.

Rodzaj zabawki a wiek dziecka

Od 3-7 miesiąca maluszkowi na tym etapie kupujemy grzechotki, pluszaki, maty edukacyjne, zabawki grające, kolorowe skupiające wzrok.
Do 8-12 miesiąc życia – miękkie zabawki pluszowe lub lalki, bezpieczne lusterka, grające zabawki pluszowe, muzyczne do trzymania w rączce, edukacyjne, zabawki do układania, do łączenia ze sobą, do popychania i ciągnięcia, do jeżdżenia poprzez odpychanie się nóżkami,pojazdy z otoczenia.
Wiek 2 -2,5 roku – to co wyżej oraz samochody, wywrotki, pociągi, inne pojazdy.

Wiek 3 – 5 lata- piłka, plastelina, modelina, kredki, mazaki, książeczki tematyczne z kolorowymi obrazkami, puzzle, kolorowe ubrania dla lalek, zestawy dla małych majsterkowiczów, gry planszowe, karty, pierwszy kontakt z grami komputerowymi dostosowanymi do tego wieku.

6-latek – zabawki wymienione wcześniej,od 2 roku życia, ale z większą trudnością.

Starsze potrafią określić swoje zainteresowania, Szanujmy marzenia dziecka. Jeśli tylko budżet domowy mu sprosta, bierzmy to pod uwagę, będzie mnóstwo radości.

Related Articles

Add Comment