Samotna matka ma trudniej

Category: obowiązki 120

Wychowywanie dziecka nie należy do najłatwiejszych czynności, a już bardzo dobrze wie o tym samotna matka, dlatego bardzo często się mówi, że rola matki to najcięższa z ról. Kobiety, będące matkami doskonale wiedzą o czym mowa. Nieprzespane noce, czuwanie nad swoim maleństwem, znoszenie tych gorszych dni i złych humorów malucha, a nie daj Boże choroba. Wszystko to sprawia, że każda matka ma czasem chwile załamania.

Sytuacja jest nieco łatwiejsza, jeśli matka ma do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli ma z kim zostawić swoje dziecko, aby na spokojnie pójść na zakupy czy załatwić sprawy urzędowe. Jednak samotna matka ma ten proces utrudniony. Sama od pierwszych minut życia swojego dziecka musi borykać się z wieloma przeciwnościami, bo przecież z małym dzieckiem nie jest wcale tak kolorowo.

Samotna matka pozostaje sama z sobą i niemowlakiem przez całą dobę, musi znosić nieprzespane noce i okres ząbkowania a nie daj Boże kolki niemowlęce. Ponadto musi przecież poprawnie funkcjonować każdego następnego dnia i uśmiechać się do swojej małej Istotki.

Sytuacja finansowa także nie zawsze jest wymarzona i taka, jak należy. Chociaż samotna matka przeważnie walczy o alimenty dla swojego dziecka, to nie zawsze ta walka okazuje się być wygraną. Jeśli sprawa zakończy się sukcesem, to samotna matka może nieco odetchnąć z ulgą, bo będzie w stanie zapewnić swojemu dziecku to, co potrzebne do życia i prawidłowego rozwoju. Jednak jeśli nie ma świadczenia w postaci alimentów, to już sprawa jest skomplikowana. Oprócz całego trudu samodzielnego odchowania i wychowania dziecka, w parze idzie problem zapewnienia dziecku odpowiedniego bytu. Oczywiście w naszym kraju funkcjonuje instytucja funduszu alimentacyjnego, ale i on czasem jest nieskuteczny.

Państwo jednak nie pozwala w żaden sposób skrzywdzić dzieci i samotna matka ma prawo i może ubiegać się o kilka świadczeń pieniężnych, które mogą jej nieco ułatwić sytuację materialną. Przede wszystkim przysługuje jej prawo do zasiłku rodzinnego, muszą być jednak spełnione określone przesłanki do jego otrzymania. Tutaj w grę wchodzi przede wszystkim dochód na członka rodziny.

Poza zasiłkiem samotna matka może ubiegać się o kilka dodatków, między innymi o dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka – kwota tego dodatku nie jest co prawda zbyt wysoka, ale zawsze to dodatkowy grosz. Jest on nieco wyższy, jeśli matka samotnie wychowuje dziecko niepełnosprawne.

Innym sposobem pomocy, z którego matka wychowująca samotnie dziecko może skorzystać, jest też zwrócenie się do gminy, Urzędu Miasta o pomoc dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Dla takich rodzin są przygotowywane np. paczki na święta, gmina zapewnia swoim biednym mieszkańcom opał na zimę w określonym przydziale. Jest to może niewielka, ale zawsze jakaś pomoc dla samotnej matki.

Tak czy inaczej – kobieta, która sama wychowuje dziecko nie ma łatwej sytuacji pod żadnym względem. A i dziecko, które wychowuje się tylko z jednym z rodziców nie będzie w pełni szczęśliwe, bo jednak tej drugiej – ojcowskiej miłości – zawsze będzie mu brakować.

Related Articles