Książeczki dla najmłodszych i trochę starszych dzieci

Category: wychowanie 221 0

Statystyki czytelnictwa w naszym kraju są niestety dość przerażające. Ogromna liczba Polaków deklaruje, że w ciągu ostatniego roku nie miało w rękach i nie przeczytało żadnej książki. Być może zmieniliby swoją postawę, gdyby wiedzieli jak wiele książek czytają dzieci, a nawet niemowlęta. Co prawda w przypadku tych ostatnich ciężko tak naprawdę umówić o czytaniu jednak mogą się one przynajmniej pochwalić, że miały jakieś książki w rękach. Spójrzmy więc, czego powinniśmy oczekiwać od książek dla dzieci w różnym wieku.

Niemowlaki zaczynają przygodę z książkami

Nawet najmłodsze dzieci mogą już mieć różnego rodzaju doświadczenia z książkami. Czasem będzie to doświadczenie w pełni pasywne, gdy rodzice czytają maluszkowi bajkę na dobranoc, lub gdy po prostu czytają jakąkolwiek książkę tylko po to, by dziecko oswajało się z naszym głosem. Istnieje też wiele książek, przy których rola dziecka jest już znacznie bardziej aktywna i rzeczywiście mogą one brać już do rąk te małe dzieła literackie. Często zresztą nie wystarczy wzięcie do rąk, gdyż popularna wśród najmłodszych dzieci zasada „co do rączki to do buzi” sprawia, że karty książeczki szybko wędrują również do ust malucha. Z tego też powodu książeczki muszą być odpowiednio zabezpieczone tak, aby dziecko łatwo moje uszkodziło ich, ani nie połknęło części książeczki. Pewnym zabezpieczeniem jest tutaj brak zębów, jednak dzieci są bardzo kreatywne. Co ciekawe, bardzo różne oczekiwania co do książek mają niemowlaki w porównaniu do dzieci rocznych i starszych. Szczególnie pierwsze dni i tygodnie po porodzie, kiedy oczy dziecka dopiero oswajają się ze światem to okres, kiedy dziecko nie jest w stanie skupić się na bardziej zaawansowanych obrazach. Dlatego też książeczki dla takich maluchów składają się często z prostych, czarno-białych, bardzo kontrastowych obrazków. Dopiero późną dzieci zaczynają doceniać wybitnie barwne strony przeglądanych książeczek.

child-2916844_1280

Dzieci starsze zaczynają przygodę z czytaniem

W przypadku dzieci kilkuletnich możemy już obserwować naturalny pociąg do nauki i zastanawianie się co oznaczają te dziwne znaczki w książce. Dlatego też książki dla trochę starszych dzieci powinny zawierać wyraźne, duże litery, które dzieci stopniowo będą zapamiętywać, próbując skojarzyć obrazki przedstawione w książce z podpisującymi je treściami. Zdecydowanie na zachęcamy jednak do zbyt intensywnego wymuszania na dzieciach zapoznawania się z literami, gdyż dużo lepsze rezultaty możemy osiągnąć, gdy potrzeba wiedzy wyjdzie właśnie ze strony dzieci. Zostawmy kwestię nauki swojemu biegowi, postarajmy się jedynie zapewnić dziecku dostęp do dużej ilości ciekawych książek, a także regularnie im czytać. Dzieci, które wiedzą jak wiele ciekawych historii zawartych jest w książkach, będą chciały stopniowo samodzielnie wejść w ten świat i zacząć czytać. Może to właśnie dzięki naszym dzieciom statystyki czytelnictwa wreszcie się poprawią? Jeżeli uda nam się zaszczepić bakcyla czytelnictwa naszemu dziecku w okresie przedszkolnym, to zdecydowanie lepiej będzie sobie radziło, gdy przyjdzie czas nauki w szkole.

Więcej porad znajdziesz na Mampo.pl

Related Articles

Add Comment